вимкнути дудлвключити дудл

Електронні петиції: критикувати владу дозволили не тільки в Facebook — адвокат. Голос Столиці. Артем Афян.

Громадянам надали право звертатися до влади за допомогою електронних петицій. Як заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці адвокат Артем Афян, петиції не будуть обов’язковими до виконання.

Верховна Рада прийняла закон, що надає право громадянам звертатися до влади, як центрального, так і місцевого рівня, за допомогою електронних петицій. За відповідне рішення проголосували 288 народних депутатів.

Електронна петиція не може бути анонімною, в ній не повинно міститися закликів до повалення конституційного ладу й порушення територіальної цілісності, пропаганди війни та насильства. У разі невідповідності тексту петицій встановленими правилами вони не будуть оприлюднені.

Як буде новий закон працювати на практиці, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів адвокат, керуючий партнер АО “Юскутум” Артем Афян.

Навіщо нам потрібні електронні петиції?

— По суті, те, що зараз відбувається масово і не регламентовано в Facebook, тепер відбуватиметься на офіційних сайтах органів державної влади. Громадянин має право розмістити петицію, і якщо вона набере достатню кількість голосів, вона повинна бути розглянута. У масштабах селища потрібно 50 підписів, у масштабах країни — не менше 25 тис. підписів. Ініціатор петиції має право також представити її у Верховній Раді.

В цілому це прогресивний механізм, який спрощує можливість волевиявлення громадян. При цьому за допомогою петицій не можна приймати закони, вони не обов’язкові до виконання владою. Якщо ви можете написати нашому міністру внутрішніх справ в Facebook, і, можливо, він відповість, то тепер є ще й офіційне віконце, куди можна постукати. При наборі достатньої кількості голосів відповідь вам буде надано в обов’язковому порядку.

Навіщо потрібні петиції, якщо вони не обов’язкові до виконання?

— Петиція може бути цілком ефективною. Це ще один інструмент, що дозволяє людям реалізовувати безпосереднє волевиявлення, особливо з питань місцевого самоврядування. За допомогою петиції не зробиш революцію, ми не зможемо шляхом репостів в Facebook оголосити імпічмент президенту. Але це дозволить громадянам каталізувати ці інформаційні хвилі у більш-менш офіційне русло. Наприклад, громадянин може просити перейменування вулиць, або легалізації зброї. До слова, питання про зброю надзвичайно активно обговорюється в соцмережах, і, я думаю, це буде змістом однієї з перших електронних петицій.

За матеріалами Голос Столиці