вимкнути дудлвключити дудл

Експертна думка юриста ЮК «Юскутум» Антона Куца на тему «гарячої пори» податкових перевірок

У своєму новому номері (листопад/2011) Журнал «Акциз» приділив особливу увагу досить актуальній темі – «гарячої пори» податкових перевірок.

Кваліфіковані експерти, серед яких виступив і юрист ЮК «Юскутум», розповіли читачам, якої лінії поведінки варто дотримуватися у випадку «неочікуваної» перевірки, і чи можна оскаржити рішення податкової інспекції про штрафні санкції по відношенню до компанії.

Враховуючи актуальність досить проблемного питання, спеціаліст ЮК «Юскутум» Антон Куц вирішив не обмежуватися вищезазначеними коментарями та представити на офіційному сайті компанії покрокову тактику поведінки у разі податкової перевірки.

НЕ ТАКА СТРАШНА ПОДАТКОВА ПЕРЕВІРКА,

ЯК ЇЇ БОЯТЬСЯ

1. Як показує практика, участь юриста при проведенні перевірки є стримуючим фактором і змушує перевіряючих утримуватися від явних порушень процедури перевірки та надмірного психологічного пресингу на платника податків. Під час супроводу податкової перевірки юрист повинен дотримуватися наступних дій:

• перевіряти документи та підстави для проведення перевірки;

• ідентифікувати перевіряючих і виписувати їх дані;

• спільно з директором вирішувати питання про допуск на підприємство перевіряючих;

• перевіряти внесення повної інформації до журналу перевірок;

• супроводжувати перевірку та бути основною контактною особою підприємства;

• стежити за правомірністю дій перевіряючих;

• бути присутнім при наданні документів та спілкуванні перевіряючих із службовими особами підприємства;

• бути присутнім при підписанні Акту (Довідки) податкової перевірки.

Також необхідно звернути увагу на те, що юрист, для супроводу перевірки, повинен входити до штату підприємства або мати довіреність на представлення інтересів підприємства, що перевіряється.

2. На підставі податкової перевірки складається Акт або Довідка. Довідка складається, коли перевіркою не було виявлено порушень з боку підприємства. В Акті вказуються всі факти, докази та висновки податкової. Акт повинен містити опис правопорушень і норми законодавства, які були порушені.

Платник податку, який не згоден з фактами, доказами і висновками, а також з виявленими порушеннями, викладеними у Акті, має право подати заперечення на Акт в податкову, яка проводила перевірку. Таке заперечення є невід’ємною частиною Акту. Платник податків також має право брати участь у засіданні комісії, на якій буде розглядатися заперечення. На жаль, результат розгляду заперечень у більшості випадків однаковий – Акт залишають без змін. На жаль, судова практика склалася таким чином, що акт в суді не оскаржується.

На підставі Акту перевірки податкова приймає рішення про застосування до підприємства податкових санкцій на підставі повідомлення-рішення. Даний документ може бути оскаржений в адміністративному або судовому порядку. Адміністративне оскарження, крім затягування часу, інших позитивних результатів не приносить.

3. Судове оскарження може привести до позитивного для підприємства результату. Можливість отримання якого залежить від:

• порушень у діяльності підприємства;

• дій податкової під час перевірки (чи здійснювалися порушення процедури);

• даних, викладених в Акті і повідомленнях-рішеннях;

• правильного складання та обгрунтованості позову;

• інших факторів.

«Секрет успіху полягає у готовності використовувати сприятливі можливості, коли вони з’являться. Бенджамін Дізраелі».