вимкнути дудлвключити дудл

Дмитро Онученко: «У нас є приклади сумлінних забудовників, які змогли відстояти свої активи»

48361014_2300543366899478_1002764684819955712_nКілька київських забудовників почали панікувати з приводу тиску з боку правоохоронної системи. Метою тиску, за оприлюдненою інформацією, є схиляння забудовника до продажу об’єкта за ціною відчутно нижче ринкової. І тут виникає цікаве питання: чи можливо забудовнику вистояти перед тиском силовиків і не здати свої інтереси в сучасних реаліях?

Зверну увагу на слабкі сторони галузі і в чому можуть бути їх переваги. До слабких сторін або «точок входу» для силовиків можна віднести кілька. Серед них:

  • Системна наявність корупційної складової в бізнес-процесах при отриманні і затвердженні дозвільної документації, а також при отриманні ліцензій. При детальному дослідженні первинної документації нерідко знаходять факти внесення недостовірної інформації, або недотримання процедури.
  • Недолік правового регулювання взаємин між інвестором і забудовником в будівельному сегменті. З одного боку, є можливість піти в тінь, оптимізувати податкове навантаження при угодах, отримати готівку для обороту. З іншого – регулярно виникають питання щодо ухилення від сплати податків, шахрайства, порушення трудового законодавства, відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом, створення фіктивних юросіб з метою прикриття незаконної діяльності.
  • Наявність в будівництві великої кількості складних і витратних процедур, дозволів, які можливо скасувати або призупинити під час кримінального переслідування.

І це тільки те, що лежить на поверхні «бізнес-життя» забудовника.

Сильні сторони бізнесу не завжди видно йому в складний період розвитку, але вони завжди є, тільки треба вміти ними користуватися.

  1. Будівництво – процес, досить розтягнутий у часі. Це дає можливість якісно управляти ризиками при незаконному кримінальному переслідуванні. Основним методом правоохоронців при тиску можна назвати уповільнення або зупинку «життєдіяльності жертви». При якісній організації захисту, методи впливу тримаються настільки довго, щоб забудовник втратив бізнес.
  2. Надмірна зарегульованість юридичних і технічних процесів дає можливість залучення експертів і фахівців до формування позиції, а не керуватися думкою слідчого або прокурора.
  3. У юридичній площині вкрай складно нашкодити тіньовим процесам, або зупинити їх.

У нас є приклади сумлінних забудовників, які змогли відстояти свої активи. Більше того, результатом цих боїв стало притягнення замовників незаконного переслідування до реальної кримінальної відповідальності.

Дмитирй Онученко, адвокат, керівник Практики безпеки бізнесу ЮК Juscutum.