вимкнути дудлвключити дудл

Дмитро Онученко: Ми орієнтовані на захист бізнесу

Дмитрий Онученко портретПро розвиток та результати Практики безпеки бізнесу

У країні, яка розвивається, бізнес-можливості і правила гри змінюються, подібно напрямку вітру. Компанії часто виявляються під впливом фінансових перевірок та обшуків. Про ефективні бізнес-рішеннях цього року поговорили з Дмитром Онученко, керівником Практики безпеки бізнесу.

- Перехід вашої практики від вузького спрямування допомоги бізнесу на обшуках до надання послуг в бізнес-галузях і індустріях. З чим пов’язаний стрімкий прогрес всього за рік?

Час йде, ринок змінюється, з’являються нові потреби. Ми прийшли до того, що “гасіння пожеж” вже в минулому, необхідно розширювати доступне для огляду коло завдань.

Командою визначили для себе три вектори трансформації. Перше, зберегли і примножили унікальний кадровий склад з навичками адміністрування бізнес-процесів в сфері фінансів, матеріальних активів, баз даних, роботи з клієнтами і конкурентами по ринку. Це дозволяє нам говорити про повноцінний захисту бізнесу і перейти до другого вектору – супровід найрезонансніших кейсів в економіці, як “Ощадбанк”, Forklog, LetyShops.

Хотілося б більше розповісти про кейси з представниками силових структур, великими фігурами з держапарату, але збереження адвокатської таємниці куди важливіше. Реалізацією нашого третього вектору стали масштабні заходи, як SafeSide і навчальна платформа для “вершків” з української бізнес-безпеки, яка стартує вже сьогодні.

- Які сильні-слабкі сторони можете виділити в бізнес-напрямках?

У кожної індустрії вони відрізняються. Наприклад, у правильно організованій IT-компанії основні фінансові обороти знаходяться за кордоном, сервери з ключовою інформацією теж. В цьому плані кримінальне переслідування не принесе істотного збитку, але один обшук з “маски-шоу” може розігнати весь персонал і робота компанії буде паралізована, а договори з клієнтами – зірвані. У аграріїв сильна і водночас слабка сторона – це перебування багатьох процесів в тіні, але вилучення і арешт врожаю – ключовий ризик. У виробничників головна цінність в наявність основних активів і оборотних коштів.

- Чому до IT-сфери стало стільки уваги? Ви ведете кейси, пов’язані з криптовалютою, як захищаєте сферу, не врегульовану законом?

Компанії-розробники завжди заявляли про свою прозорості та транснаціональності ведення бізнесу. У деяких компаніях навіть графік праці зрушений на кілька годин, щоб максимально підлаштуватися під клієнта. Але якщо компанія прозоро заявляє і офіційно декларує щомісячний грошовий оборот в кілька десятків мільйонів доларів – це стає предметом пильної уваги правоохоронців. Як бачимо, “гості” приходять без запрошення і на підставі рішення суду про проведення обшуку.

Стали частіше приходити і до компаній, які розробляють програмний софт і надають технічну підтримку сайтів, а також баз даних. Безумовно, є достатньо труднощів у захисті цієї галузі. Наприклад, Forklog, за багатьма параметрами був не першим кейсом на ринку практики захисту в цій сфері. Але вперше з боку правоохоронців була зроблена спроба вилучення криптовалюти під час обшуку.

В інших практичних кейсах, в яких зобов’язані зберігати адвокатську таємницю, ми активно використовуємо положення Закону “Маски-шоу, стоп!” В частині допуску на обшук адвоката, відеофіксації його ходу, а особливо – процедуру вилучення комп’ютерної техніки. Адвокат разом з клієнтом і слідчим нерідко переглядає вміст ноутбука або планшета, щоб домогтися збереження техніки разом з вмістом. В цілому, повернути комп’ютери на підставі рішення суду – не проблема. Набагато важливіше зберегти інформацію на жорсткому носії.

- У вас є кнопка екстреного виклику адвоката LegalAlarm. Як вона користується попитом?

Це важливі інструменти в допомозі бізнесу і їх популярність зростає. Коли надходить сигнал по LegalAlarm, в роботу автоматично включається вся команда практики і відпрацьовує виклик по максимуму. Більшість з них – це обшуки у клієнтів вдома або за місцем ведення бізнесу. Цей продукт так і задумувався як допомога адвоката в екстремальній ситуації. Але бувають і цікаві ситуації. Наприклад, коли за викликом LegalAlarm приїжджає адвокат, а обшук не у клієнта, а у його сусідів по поверху або по майданчику.

Іноді через кнопку тривоги клієнт ініціює просто отримання кваліфікованої консультації, нехай навіть в нічний час, щоб дозволити парі, укладене за хвилину до цього. Були випадки, коли клієнти влаштували челлендж, хто швидше: адвокат або доставка піци.

- Як Україні стати більш привабливою для інвесторів? Розкажіть на прикладі альтернативної енергетики.

Якщо взяти цей ринок, звичайно ж, нам є куди рости. Думаю, цифри нам дадуть більш глибоке розуміння. Наприклад, в Іспанії та Ірландії більше 20% від всієї енергосистеми складають вітряні і сонячні станції. Першість за Данією, в якій вже на сьогоднішній день більше 50% альтернативних енергоносіїв, а через чотири роки планують досягти позначки 70%. В Україні ж “зелений сектор” енергогенерацій становить трохи більше 1%.

Банки під кредитування або зарубіжні інвестори завжди будуть акцентувати увагу на прозорості фінансової структури компанії і бездоганній кредитній історії. Буде потрібно захистити технологічну сторону проекту і відповідність екологічним вимогам. Наступними пунктами за рахунком, але не за важливістю, стануть історія діяльності компанії, відповідні ліцензії, наявність потужностей і активів.

- А як ви реагуєте на форс-мажори державного рівня?

Скажу, що весь наш досвід побудований на оперативному реагуванні, будь-яке зволікання негативно позначається на клієнті і може мати наслідки. Зокрема, в справі держрівня по “Ощадбанку” ми підключилися всією командою. В результаті вдалося скоротити запобіжний захід всього за добу. Думаю, тут ключову роль зіграв досвід роботи адвокатів, зокрема, Олександра Горобця в банківській сфері, який був заступником голови правління комерційного банку. Допомогло розуміння механізму кредитування, знання фінансової звітності банківських установ, а також досвід врегулювання кредитної заборгованості.

Зараз захищаємо головну громадську антикорупційну організацію в Україні, яка стикається з багатьма посяганнями на її діяльність. Однією з обставин такого впливу стала спроба залучення до кримінальної відповідальності керівника ЦПК по ст. 345-1 КК України. Стаття відносно нова в кримінальному кодексі, а судова практика і зовсім незначна.

- Говорячи про боротьбу з корупцією, багато хто почав застосовувати всередині компаній комплаенс як важливий інструмент. Як він може допомогти?

Антикорупційний комплаенс потрібен, перш за все, компаніям, які планують виходити на закордонні ринки або вести співпрацю в Україні з іноземним капіталом. Деякі підприємства вже ініціюють власні антикорупційні програми, з залученням наших фахівців. Юрист нашої практики, Віктор Шульга, сертифікований Compliance Officer, вже веде активну роботу в складі комісії гіганта енергоринку НАЕК «Енергоатом», який почав проводити внутрішню оцінку корупційних ризиків. За його досвіду, комплаенс – це не тільки про культуру, це про економію і збільшення прибутку.

- Частково про комплаєнс будете говорити і на щорічному тренінгу з безпеки. Для кого він буде корисний?

Освітня платформа “Сучасна служба безпеки”, крім керівників корпоративних служб безпеки, буде корисною менеджменту компаній – для управління ризиками з використанням додаткових інструментів, а також власникам бізнесу, які планували провести аудит системи безпеки. Курс з 4-х модулів починається вже сьогодні. Разом з представниками бізнесу, силових структур і юридичними експертами розберемо найсучасніші підходи в безпеки українських компаній.

- Як плануєте закінчити цей рік і які плани практики на наступний?

З нашою специфікою, можу сказати, що закінчення року ще попереду. Найцікавіше відбувається за тиждень до новорічної ночі. Не раз 31 грудня ми проводили разом з клієнтом і слідчим. Останні події дещо заплутали бізнес, і ми розуміємо, що від воєнного стану можна очікувати абсолютно різних сюжетів. Для нас головне – позитивне рішення для клієнта. В цьому році ми в ТОП-5 з безпеки бізнесу, а в наступному плануємо бути як мінімум в трійці. Будемо розширювати штат нашої практики, з урахуванням кількості кейсів. Що стосується освітніх івентів, також продовжимо їх проводити і виводити на новий якісний рівень.

Дмитро Онученко, керівник Практики безпеки бізнесу.

Ліга.Бизнес