вимкнути дудлвключити дудл

“Дій вдома” – крок вперед для Мінціфри і додаткове навантаження для поліції

7 квітня Міністерство цифрової трансформації України запустило спеціалізований мобільний застосунок “Дій вдома” для моніторингу за дотриманням режиму обов’язкової самоізоляції або обсервації потенційними носіями коронавірусу.

Дотримання вказаних режимів обов’язкове для:

  1. громадян, що нещодавно повернулися з країн-осередків епідемії COVID-19 і під час перетину кордону погодилися на обов’язкову самоізоляцію;
  2. тих, хто контактував з хворими і можуть бути потенційними носіями вірусу;
  3. тих, у кого лабораторно підтверджене ураження коронавірусною хворобою, проте вони не потребують обов’язкової госпіталізації.

“Дій вдома” доволі цікаве рішення для оптимізації використання людського ресурсу органів правопорядку України. Складається враження, що саме таку мету переслідувало Мінцифри при його створенні. Проте наразі залишається нерозкритим багато процесуальних питань фактичної роботи цього додатку та чи дійсно він оптимізує роботу поліцейських.

Перш за все слід вказати, що його робота ніяким чином не є негласними слідчими розшуковими діями в розумінні положень КПК. Тобто прирівняти його до стеження за особою та втручання в приватне життя ніяк не вдасться, оскільки його завантаження та виконання його прохань зачекінитись здійснюється виключно за бажання та усвідомлення цих дій особою. Окрім цього, служба геолокації не працює постійно, отже моніторинг пересувань людини не проводиться цілодобово.

Так, особа добровільно обирає цей метод контролю за дотриманням самоізоляції. Паралельно з цим вона має альтернативу його не обирати, та сидіти вдома і чекати на можливу фактичну перевірку співробітниками органів правопорядку. Зважаючи на добровільність приймання умов, усвідомлення цих умов та маючи альтернативу їх не приймати, даний спосіб котрою є законним.

Щодо його практичної використання існує декілька відкритих питань. Перш за все, поки його не можна скачати на iPhone. По-друге, не у всіх телефонів є функціональна можливість використовувати FaceID, отже доведеться використовувати пароль. Базуючись на наведених паплюженнях нескладно проілюструвати картинку, коли, до прикладу, особа, яка має перебувати на самоізоляції порушує поставлені до неї вимоги, проте вдома залишає телефон. При цьому вдома знаходиться родич, який знає пароль та має при собі пару фотографій з яких можна зробити скріншот. Виходить, що правоохоронцям усе одно необхідно контролювати особу, тепер уже за тим, чи не обманює вона додаток.

Також, кожен телефон має властивість розрядитись, зламатись, бути утопленим і так далі. Згідно з заявою міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, у особи є 15 хвилин для того, щоб відповісти на повідомлення, інакше поліція отримує автоматичне сповіщення щодо ймовірного порушення режиму самоізоляції. Правоохоронці вже самостійно перевіряють, чи навмисне було проігноровано повідомлення, чи випадково.

На просторах інтернету поки що нема інформації про те, як часто правоохоронці мають перевірити людину під час самоізоляції. Тепер же, якщо особа пропускає по кілька разів на день сповіщення додатку, виходить, що поліції доведеться кожного разу реагувати на такий факт. Чи є це оптимізацією роботи Національної поліції?!

Наостанок, слід вказати, що служби геолокації у приміщенні не завжди працюють досконало. Іноді, зробивши фото в квартирі, геолокація вказує, що воно було зроблено у сусідньому будинку. І як у цьому разі буде трактуватись така ситуація невідомо. Можливо, особа вийшла погуляти, а, можливо, геолокація глючить.

Поки що залишається питань більше, ніж відповідей. Сподіваємся, що соціальна відповідальність наших громадян на високому рівні, і всі висунуті вище гіпотези не знайдуть свого підтвердження у реальному житті.

Костянтин Корнєєв, молодший юрист Практики безпеки бізнесу АО Juscutum 

UBR