вимкнути дудлвключити дудл

День «хороших» новин: чого чекати від податкових нововведень. Forbes. Андрій Фомічов

З 1 липня набули чинності нововведення до Податкового кодексу. Законодавці прирівняли пиво до алкоголю, ввели податок на авто, а також нові акцизи на алкоголь і тютюн; запустили систему електронного адміністрування ПДВ. Forbes розбирався, чим обернуться нововведення для українського бізнесу.

Головною обговорюваною темою стало прирівнювання пива до алкоголю. Автори законопроекту вже стали легендарними особистостями в демотиваторах в інтернеті, так само як і новина про заборону продажу алкоголю в кіосках.

До алкогольних напоїв тепер прирівнюються продукти спиртового бродіння з вмістом спирту понад 0,5%. Мета змін − додатково поповнити місцеві бюджети завдяки збору коштів від ліцензій на оптовий та роздрібний продаж пива. Крім того, було заборонено рекламу цього продукту.

Виробникам пива тепер доведеться ліцензувати його виробництво. Також будуть встановлюватися мінімальні оптові та роздрібні ціни на пиво, змінилися вимоги до місця зберігання етилового спирту, введено обов’язкову сертифікацію імпортної та української продукції, ліцензування виробництва, імпорту й експорту пива.

«Нововведення невчасне. Воно безпосередньо позначиться на крафтових пивоварнях − невеликих виробництвах, які тільки почали активно розвиватися в Україні. Також це серйозно позначиться на ресторанах із пивоварнями. Вони не зможуть оплатити нову суму для пивоварів − півмільйона гривень за ліцензію», − розповів ресторатор Діма Борисов. За його словами, на звичайних ресторанах нововведення не позначиться, оскільки вони й так купують щороку загальну ліцензію на торгівлю алкоголем.

Також пивоварам заборонено рекламувати пиво − використовувати товарні знаки на торговому обладнанні, розташованому всередині торговельної точки, не можна, щоб були брендовані стільці, столики, тенти і парасольки. Вилучалися будуть тільки брендовані келихи й попільнички.

«Галузь протягом останніх років вклала в торговельне обладнання близько $520 мільйонів. Тепер дані інвестиції можна втратити в одну мить, а індустрія ХоРеКа (готелі, ресторани; кафе) повернеться на кілька десятиліть назад. Результатом стане не тільки скорочення «цивілізованих» каналів продажу пива, а й робочих місць у ХоРеКа, які багато в чому залежать від продажів нашої продукції», − зазначає Денис Хренов, в.о. генерального директора САН ІнБев Україна.

Змінюються і вимоги до вказування інформації на упаковці продукції. Частина інформації повинна обов’язково бути зазначена на лицьовій частині етикетки.

За словами Дениса Хренова, така незначна зміна призведе до того, що виробники пива з липня ц.р. повинні будуть просто утилізувати всі наявні в запасах етикетки та іншу упаковку на суму понад 200 млн грн.

Крім того, відтепер заборонено телевізійну рекламу в денний час і спонсорство спортивних заходів і команд. Пивоварні компанії вже давно є партнерами і спонсорами Федерації футболу України, Національної збірної України з футболу, осередків Олімпійської збірної та інших спортивних та культурних організацій.

«Нам не відомі приклади заборони спонсорування виробниками пива спортивних команд у Європі. Навпаки, це постійна практика, а пивоварні компанії − надійний партнер для спортивних команд з усього світу», − розповів Денис Хренов.

Продаватися пиво буде також на загальних умовах продажу алкоголю − в установах організованої торгівлі, які займають площу не менше 20 квадратних метрів.

Питання нових авто

Згідно з нововведеннями, податком обкладаються легкові автомобілі не старше п’яти років, об’єм двигуна яких перевищує 3 куб. м. Якщо автомобілем володіють протягом року, податок складе 25 тис. грн. За місяць володіння таким авто потрібно буде заплатити 2083 грн. Для нового власника податок нараховується з того місяця, коли до нього перейшло право власності.

«В Україні таких автомобілів не більше 5,5 тисяч», − розповів генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

За його словами, з 1 січня українці практично перестали купувати нові авто й навряд чи почнуть знову. Зараз податком обкладається 20% авто, але поступово ця кількість зменшиться і через років 4 оподатковувати буде нікого.

Рада пішла назустріч підприємцям

Вчора Верховна Рада також проголосувала в другому читанні і в цілому законопроект №1088 «Про внесення змін до закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (щодо державних гарантій суб’єктам господарювання у застосуванні ними реєстраторів)».

Касові апарати не повинні встановлювати підприємці першої групи і підприємці-фізособи другої і третьої груп, дохід яких становить менше 1 млн гривень.

Якщо ж бізнес став приносити більше мільйона гривень, то касові апарати повинні застосовуватися з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому досягнуто перевищення такого розміру доходу.

Як раніше писала в Forbes заступник міністра фінансів Олена Макеєва, «в 2010 році застосування касових апаратів було обов’язковим у 43% країн ЄС, сьогодні ця цифра значно вища. Європейські експерти в 70% випадків говорять про ефективність такого інструменту в стимулюванні дотримання правил оподаткування бізнесу».

«Це той випадок, коли краще пізно, ніж ніколи. Безумовно, що питання з РРО для 2-ої і 3-ої групи єдиноподатників треба було вирішувати раніше, щоб не виникло напруження в бізнес-середовищі. Основна частина свідомого бізнесу і так вже давно використовує касові апарати. А ось ті, хто використовував єдинників для оптимізації фінансових потоків і отримання готівки, будуть активно переглядати податкове планування», − упевнений Андрій Фомічов, адвокат, керівник практики податкового права АТ «Юскутум».

За його словами, єдиним питанням у всій цій епопеї з РРО залишається (або виникне найближчим часом) обіг в 1 млн грн, перевищуючи який, необхідно застосовувати касові апарати. Це, звісно, кількісне питання. Проте з нашою інфляцією, курсом валют і т.д. даний поріг занадто малий.

За даними Державної регуляторної служби України, вартість впровадження РРО для 3-ї групи складе 4 млрд гривень, а для 2-ї − 370 млрд гривень.

Застосування закону допоможе знизити частку тіньового ринку, який, за оцінками опитаних Forbes експертів, складає понад 60% ВВП, а також посилить контроль за обігом готівкової гривні, дозволить зменшити обсяги нелегального товару.

«Дане нововведення є спробою компромісу між законодавцями і малим бізнесом. Якби цей закон прийняли в його початковій редакції, то він викликав би значно більший резонанс, враховуючи численні звернення громадських організацій та жорстку дискусію з даного питання в бізнес-середовищі. Поправка до закону для фізичних осіб 2-ої і 3-ої груп незалежно від обраного виду діяльності, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн грн, знімає додатковий фіскальний тягар із найбільш багаточисельного прошарку підприємців», − пояснила директор податкового департаменту аудиторської компанії Baker Tilly Ukraine Тетяна Стретович.

За її словами, через відсутність дієвого механізму контролю за повнотою оприбуткування виторгу платниками єдиного податку, можна очікувати виведення частини доходу в «тінь» тими підприємцями, чий виторг перевищуватиме встановлений поріг.

Система електронного адміністрування ПДВ

На постійній основі, після тестового режиму, почала працювати система електронного адміністрування податку на додану вартість.

Державна фіскальна служба зазначає, що станом на 1 липня в формулу додано показник «сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати податку в бюджет і погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців» на суму 7,35 млрд грн по 153 тисячах платників.

На сьогодні в системі зареєстровано 71 тис. податкових накладних та 2,5 тис. розрахунків коригування на суму 435 млн грн і 16,8 млн грн, а також 51 митну декларацію на 3,6 млн грн.

Підприємці, які платять ПДВ, ще з початку року відправляють на спеціальні казначейські електронні рахунки в автоматичному режимі податкові платежі. Потім вони списуються в бюджет.

Експерти відмовилися коментувати для Forbes це нововведення, пояснюючи це тим, що попереду ще багато змін у системі електронного адміністрування ПДВ.

«Однозначно треба автоматизувати процеси, які можливо автоматизувати, щоб усе більше зменшувати суб’єктивну роль чиновника. Без сумніву, навіть у різних нових схемах і проблемах, з якими доведеться боротися, шлях правильний», − розповіла виконавчий директор Української асоціації венчурного капіталу та прямих інвестицій (UVCA) Яніка Мерило.

Новий акциз на алкоголь і тютюн

З 1 липня було введено акцизи на алкоголь і сигарети на продукцію як українського, так і імпортного виробництва, згідно з постановою Кабінету міністрів України №296.

У Мінфіні пояснили, що акциз підвищується, тому що мінімальні ціни на алкоголь, затверджені ще влітку 2014 року, вже нижчі за його собівартість. Тому є ризик зростання виробництва контрафактної продукції.

Подорожчання алкоголю пройде в два етапи: до 31 серпня мінімальна оптова ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100-відсоткового спирту зі 133 грн зросте до 159,94 гривень, а з 1 вересня − до 175,96 гривень.

Як можна обійти нововведення

Для того щоб не встановлювати реєстратори розрахункових операцій, бізнес шукав будь-яку можливість сховатися від готівкової форми розрахунків. «Серед таких способів найпоширеніші − це переведення покупців на оплату через касу найближчого відділення банку, встановлення платіжних терміналів і т.п. Також цілком прогнозовано, що готівку якщо й будуть брати, то тільки від перевірених часом покупців», − зазначає керуючий партнер аудиторської компанії PSP Audit (Midsnell Group International) Дмитро Сушко.

За його словами, основний ризик для бізнесу − це перевірки через контрольні закупівлі. Щоб уникнути контролю в 2015-2016 роках, дехто поспішив до 30 червня цього року купити й поставити на облік свій касовий апарат. Однак останніми змінами в законодавстві передбачено, що друга і третя групи єдиного податку не повинні мати касові апарати при доході до 1 млн грн. Це дозволить бізнесу переносити обіг з одного підприємця на кількох і ховатися від необхідності застосування касового апарату.

Уникнути електронного адміністрування ПДВ можуть тільки ті платники податків, обіг у яких за останні 12 місяців не перевищує 1 млн грн.

Дмитро Сушко розповів, що в цьому випадку підприємці банально можуть покинути лави платників ПДВ. Якщо ж такий оборот перевищить вказаний ліміт, то настає зобов’язання реєстрації платником ПДВ.

Єдина альтернатива сховатися від ПДВ − це перехід на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 4% і без сплати ПДВ. Однак тут слід враховувати наявні обмеження для застосування спрощеної системи для певних видів діяльності, а також є вимоги до засновників і загальної суми доходу, яка не повинна перевищувати 20 млн грн за рік.

За метаріалами Forbes