вимкнути дудлвключити дудл

Бути чи не бути? Медична конопля в Україні отримала шанс. Альона Оленич

56157871_810531549333770_5760389530142113792_nПоки в країні заборонено вирощування канабісу для будь-яких інших цілей, окрім промислових

Український законодавець почав розгляд питання про можливість законодавчого врегулювання використання конопель в медичних цілях.

Розміщена на сайті уряду петиція про законодавче регулювання канабісу для науки і медицини набрала необхідну кількість голосів і з 13 березня перебуває на розгляді у Верховній Раді. 20 березня 2019 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, на якому розглядалася петиція. Кворум для голосування на засіданні Комітету не зібрався, однак присутні народні депутати запевнили у своїй підтримці ініціативи.

27 вересня 2001 року Україна приєдналася до Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року і тим самим підтвердила намір контролювати і вводити ефективні заходи проти зловживань. На сьогоднішній день в Україні дозволені культивування, розробка, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізація, ввезення на територію України, вивезення з території України виключно промислової (технічної/ненаркотичної) конопель.

Постанова Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року №770 “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів” (далі – Перелік) включає канабіс і його похідні в таблиці I Переліку, який складається з трьох списків. Конопля наркотична включена в список №1 і № 2:

  • Список № 1 “Особливо небезпечні наркотичні засоби, обіг яких заборонено” зазначеного Переліку містить канабіс, смолу канабісу, екстракти і настойки канабісу;
  • Список № 2 “Особливо небезпечні психотропні речовини, обіг яких заборонено” містить тетрагідроканабінол (такі ізомери і їх стереохімічні варіанти).

Тетрагідроканнабінол (далі – ТГК) – один з основних канабіноїдів. Головний психоактивний компонент канабісу, який міститься в суцвіттях і листі конопель. Конопля з низьким вмістом ТГК не рахується наркотичної та широко застосовується в промисловості (технічних) цілях, наприклад, виробництві канатів, мотузок, одягу, взуття, косметичних засобів, масла та інших. Культивування і використання технічного канабісу дозволено в деяких штатах США, Канаді, Уругваї, Ізраїлі, Польщі, Нідерландах, Хорватії та багатьох інших країнах Європи.

Перелік допускає культивування та використання канабісу для промислових цілей, але тільки за умови використання насіння, зібраного із сортів рослин, в висушеної соломі яких вміст ТГК не перевищує 0,08%.

Розмежування між технічної та наркотичної коноплями встановлюється виключно на підставі змісту ТГК в певному виді конопель. Законодавчо дозволене в Україні зміст ТГК в технічної коноплі одне з найменших в порівнянні з країнами Європи – там допустимий максимум становить 0,2%.

Канабідіол в коноплях

Крім ТГК в медичних цілях використовують канабідіол (КБД), – один з канабіоідов в коноплях. КБД є головним фітоканабіноідом і не володіє будь-якими психоактивними властивостями, якими володіє ТГК. Застосування медичного канабісу для лікування хвороб або їх симптомів (проти нудоти при хіміотерапії, для поліпшення апетиту у хворих на СНІД, проти хронічного болю і м’язових спазмів, як засоби протипухлинної дії) дозволено в деяких штатах США, Канаді, Ізраїлі, Польщі, Нідерландах, Хорватії та інших країнах Європи.

З огляду на, що в Україні законодавчо не закріплено поняття медичної конопель, культивування, використання, оберт конопель для будь-яких інших цілей, окрім промислових, фактично заборонено.

Крім того, законодавець закріпив відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин.

Так ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює, що незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (на сьогодні в межах 5 грамів) тягне за собою накладення штрафу від 425 грн до 850 грн, або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Відповідно до ст. 309 Кримінального кодексу України незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, караються штрафом від 850 грн до 1700 грн, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або особою, яка раніше вчинила один із злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах, караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Зазначена стаття Кримінального кодексу використовує поняття “наркотичних засобів”, до яких не відноситься технічні коноплі, яка має зміст ТГК нижче порогового рівня в 0,08%.

Відповідно до ст. 310 Кримінального кодексу України незаконний посів або незаконне вирощування конопель у кількості від 10 до 50 рослин караються штрафом від 1700 грн до 8500 грн, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, незаконний посів або незаконне вирощування конопель в кількості п’ятдесят і більше рослин караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

Варто зауважити, що в ст. 310 Кримінального кодексу України під “незаконним посівом або незаконним вирощуванням конопель” маються на увазі дії, спрямовані на висів насіння рослин або розсади без належного дозволу (ліцензії) на будь-яких земельних ділянках, як спеціально підготовлених, так і порожніх.

“Медична конопля” – регулювання поняття

Процес врегулювання використання конопель в медичних і наукових цілях, в силу великої кількості необхідних змін, не буде швидким.

Щоб реалізувати цілі петиції і створити умови для повноцінного застосування рослин у медичній і науковій діяльності, необхідно буде провести роботу по внесенню змін до законодавства, формуванню і закріпленню поняття “медична конопля”, перегляду кримінального статусу канабісу, а також внесення змін до постанови Кабінету Міністрів.

І все ж ініціатива має всі шанси на реалізацію.

Альона Оленич, юрист Практики корпоративного права ЮК Juscutum.

ЛІГАБізнесІнформ