вимкнути дудлвключити дудл

Біографія Ілона Маска і Нассім Талеб: даремні бізнес-книги, які не зроблять вас багатими. Артем Афян

Одного разу я вирішив читати не менше однієї книги по бізнесу на місяць. Та в якийсь момент зловив себе на тому, що роблю це тільки заради чергової галочки, вибираючи книгу якомога тоншу. При цьому, я став приділяти менше часу художній та науковій літературі – книгам, які мене хвилювали, але здавалися марними. Не повторюйте мою помилку.

Останнім часом мені часто трапляються на очі добірки топ-книг від найуспішніших людей. Як людина з погодинною оплатою праці, я зробив альтернативну добірку: список книг, які не варто читати, щоб не витрачати свій час. Я не намагаюся зробити повний огляд бізнес-літератури, це добірка з прочитаного мною за останні три роки.

Цей список – мій суб’єктивний погляд на книги. Цілком допускаю, що не заробив десятки мільйонів доларів за три роки інтенсивного читання бізнес-літератури, оскільки пропустив мудрі думки. Але, переглядаючи цей антисписок, мені б дуже хотілося, щоб три роки тому хтось сказав мені: «Відклади ці книги, перечитай краще трилогію Драйзера».

Лоуренс Леві «PIXAR. Перезавантаження. Як вдихнути в бізнес нове життя»

Дуже люблю мультики цієї компанії, вони міцно асоціюються у мене з юністю. Знаю, що ця компанія неймовірно зросла в ціні. Але книжка не підказала мені, як вдихати в бізнес нове життя. Єдина цитата, яку я виписав для себе, – це слова (не жартую) Білла Гейтса: «Витрачайте 80% часу на те, що приносить 80% прибутку».

Всі інші формули успіху залишилися для мене прихованими. Мантра про важливість спілкування серед співробітників здається банальною і не розкритою в своєму механізмі. Цікаво, що правила успіху книги не вберегли компанію від поточної кризи. Тому, якщо у вас є трохи зайвого часу, краще вже подивіться їх мультики. Той же «Бридкий я» виявиться набагато кориснішим в плані ідей з планування та організації проєктної роботи.

Нассім Ніколас Талеб. Будь-яка з книг

Нассім Талеб, безперечно, розумний дядько. Кожна його книга містить дуже цінну і часом революційну ідею. Ось тільки вся ця думка повністю вміщується в назві книги. І більш детально розкривається в передмові.

Усередині ж – перебирання історій, які інтерпретують основну думку книги на різний лад. У цієї книги є особлива магія. Полягає вона в тому, що як тільки ви її закриєте, розсип різноманітних історій втече з вашої пам’яті. Повірте, ви з серйозним виглядом можете міркувати про книги Талеба, навіть не читаючи їх.

Ешлі Венс «Ілон Маск. Tesla, SpaceX і дорога в майбутнє»

Слова в назві цієї книги – бінго, яке провокує будь-якого мілленіала негайно її купити. І обкладинка ідеально підходить для того, щоб фотографуватися з нею в якій-небудь кав’ярні. Але біографія людини, особливо якщо вона жива, ніколи не зможе вам розкрити секрет її успіху. Взагалі, спроби продавати біографії як бізнес-літературу – не більше ніж маркетинговий хід.

Ви прочитаєте довгу главу про те, що Маск не їсть солодкого, а потім, під кінець інтерв’ю з автором книги, він раптово навертає солодку вату. Весь цей модний сторітеллінг націлений на те, щоб викликати у нас емпатію і легке відчуття панібратства з одним з найвпливовіших людей сучасності.

З порад, які я почерпнув у книзі – тільки те, що в дитинстві потрібно багато вчитися, а потім багато працювати. Правда, існує безліч людей, яких ця формула не привела до успіху. Як на мене, краще вже купити знаменитий вогнемет Маска на випадок зомбі-апокаліпсису або червону кепку Tesla. Це більше наблизить вас до успіху, властивому цій компанії.

Майкл Лівайн «Розбиті вікна, розбитий бізнес: Як найдрібніші деталі впливають на великі досягнення»

Що буде, якщо теорію розбитих вікон поширити на бізнес? Правильно, те ж саме. Коли псується одна дрібниця, то поступово спотворюється вся картина. Якщо раптом ви нічого не чули про теорію розбитих вікон, то вам достатньо 5 хвилин, щоб перебрати перші посилання в Гуглі. Не дякуйте.

Ден Кеннеді «Жорсткий менеджмент. Як змусити людей працювати на результат»

Цілих 47 глав і більше трьохсот сторінок про те, що всі співробітники – мерзотники і пройдисвіти. Набір порад в стилі «поставити камери і стежити за робочим простором».

Я думаю, що книга може бути корисна як антидот, якщо ви розвели панібратство з підлеглими. А також важлива для всіх, хто працює за контрактом, щоб зрозуміти, що ваш бос – дуже навіть лапочка.

Мені здається, що ця книга дуже застаріла. Ще років двадцять тому вона могла б бути більш ефективною. Зараз же більшість завдань, описаних в цій книзі, вирішуються непрямими методами, а також роботою з культурою і мотивацією. Тому розумні думки в книзі губляться серед архаїчно-тоталітарних підходів.

Гаррі Беквіт «Продаючи небачене: керівництво з сучасного маркетингу послуг»

Кожного разу, коли бачите в назві бізнес-книги слово «сучасний», раджу відразу ж читати коротку біографію автора. У цьому випадку автор працював з такими компаніями як Federal Express і Citicorp, маючи 25 років досвіду. З огляду на це, книгу варто було б зараз назвати «Керівництво з маркетингу 20-річної давності».

Книга сповнена мотивуючих гасел. Після неї несамовито хочеться замовити масову поштову розсилку по клієнтах і зробити круту зовнішню рекламу. Але потім ви повертаєтеся в сучасність, і з сумним обличчям знову і знову намагаєтеся знімати корпоративні ролики в TikTok.

Джеффрі Дж. Фокс «Як стати першокласним керівником»

По-перше, читання цієї книги може викликати якийсь комплекс. Допускаю думку про те, що, якщо купувати її паперову версію, то можна засоромився на касі. Здається, що в очах продавця я виглядав би людиною, яка збирається прочитати брошуру про збільшення члена.

По-друге, книга написана безпросвітно нудно. Там є розумні поради, але вони більше підходять початківцям керівникам. Враження від неї, як від семінару по пікапу, який читає 80-річний університетський професор прямо з підручника, виданого ще за радянських часів.

Максим Поташев «Століття клієнта»

Мене підкупило визнання учасника в грі «Що? Де? Коли?». Але кришталеві сови абсолютно не гарантують хороший матеріал книги. Мені здалося, що на сторінки книги безсистемно вивалили масу досить дурних думок, геть забувши про структурність. Тому для себе з неї я нічого не почерпнув.

Питання Артема з Києва: «Як управляти клієнтським перевагою?» – залишилося без відповіді знавців. Гроші переходять книговидавцям, музична пауза (це був тест на вік і жарт для тих, хто пам’ятає передачу).

Джим Коллінз «Більше ніж бізнес»

Мені здається, що в жанрі бізнес-літератури ця книга – Філіп Кіркоров. Багато пір’я та блискіток прикривають глибоку вторинність.

«Книга, яку ви тримаєте в руках, – це практичний посібник для побудови великої компанії. Ця книга про те, як перетворити існуюче підприємство в видатну компанію, здатну досягти значних результатів, стати лідером галузі і зразком для наслідування», – обіцяє нам анотація.

У книзі є багато високих слів про важливість місії, а також набір цікавих прикладів, але для опрацювання місії компанії існують більш слушні книги.

А ще за час читання бізнес-книг у мене виробилася легка алергія на месіанство в бізнесі. Книги такого роду радять продавати не кросівки, а спорт; не шампунь, а красу. І ніяка з них не намагається вказати на тонку грань між спробою змінити світ зі свого кіоску з сосисками в тісті і пафосним окозамилюванням. Так, адже іноді хочеться просто сосиску в тісті, без величі і глобальної ідеології.

MC Today