вимкнути дудлвключити дудл

Батьки заробляють мільйони, знімаючи дітей для YouTube. Як українці роблять бізнес на своїх дітях

Діти-відеоблогери починають забезпечувати свої сім’ї раніше, ніж вчать алфавіт. Kids Diana Show, найпопулярніший дитячий канал на просторах українського YouTube, заробляє більше $100 тис. На місяць. Зрозуміло, гроші потрапляють в гаманець батьків, які знімають своїх чад.

Як налагоджена робота дитячого каналу, чому ці відеоблоги так популярні і чи можна це назвати експлуатацією дітей?

Діти в захваті від YouTube

Ліза – майстер манікюру та мама дворічної дочки Сашеньки. Жінка ще не вийшла з декрету, але вже приймає декількох клієнток в день на дому. Це дозволяє щось заробити і не зійти з розуму в чотирьох стінах. Коли приходять клієнтки, Сашенька не завжди налаштована грати півтори години на самоті і не заважати – тоді на допомогу приходить планшет з YouTube.

«Дитина всі півтори години дивився відео, де якісь діти грають на килимі, – розповідає клієнтка Лізи. – Це було дуже дивно, але Сашу було не чутно і не видно ».

Ліза не єдина, хто змушений шукати спосіб зайняти дитину, щоб попрацювати або відпочити. За даними ресурсу Socialblade, дитячий контент – найпопулярніший в українському YouTube.

Трирічні відеоблогери дарують мільйонам мам хвилини спокою, а натомість отримують недитячий прибуток. На найпопулярнішому в Україні каналі Kids Diana Show зараз 10 мільйонів передплатників і більше 100 тисяч доларів доходу на місяць.

Маленька Діана стала блогером ще в дитинстві, а через кілька років уже забезпечила родину нерухомістю в США.

Одеські брат і сестра Miss Katy і Mister Max ще не пішли в школу, але вже дозволили мамі з татом емігрувати з України до Великобританії. У них близько 20 млн передплатників на двох і сотні тисяч доларів доходу на місяць.

Як правило, батьки дітей-блогерів категорично уникають журналістів, але мама п’ятирічного Влада з Vlad TV Show c 1,2 млн передплатників виявилася винятком.

На чому заробляю

Заробіток YouTube-каналу залежить від кількості переглядів реклами під час перегляду роликів і від наявності нативної реклами (коли блогери особисто рекомендують товари). «В середньому нам надходить 10 комерційних запитів в місяць, але ми рекламуємо тільки те, чим самі потім користуємося», – каже мама Влада.

Реклами в дитячих відеоблогах багато. В основному це іграшки та солодощі – те, що маленькі глядачі зможуть попросити у батьків після перегляду. Контент досить одноманітний і складається з походів в розважальні центри, розпаковок і постановочних роликів на теми на кшталт протистояння брата і сестри.

Чим небезпечні ролики

«Це справжній наркотик, – ділиться мама п’ятирічної Софії на батьківському форумі. – Не знаю, як моя дочка це знайшла, я давала їй дивитися тільки мультики. Тепер шукаємо спосіб заблокувати канал Miss Katy, тому що Софія весь час хоче дивитися її ролики, а потім клянчить такі ж іграшки і питає, чому ми не живемо в такому будинку, як Katy».

Психолог Віталіна Устенко радить батькам уникати подібних відеоблогів, тому що вони не розвивають в дітях нічого, крім бажання споживати.

«У влогах ми не бачимо розвитку відносин між людьми (або їх алегорією, як в казках і мультфільмах), не бачимо справжніх конфліктних ситуацій, які формують уявлення про добро, зло, красу, дружбу і інших важливих речах», – коментує психолог.

В описі дитячих каналів зазвичай заявлено щось про щасливе дитинство. Причому звернення до передплатників часто оформлено від імені трирічного блогера, що виглядає досить абсурдно.

Але навіть якщо діти, які демонструються на каналах, і правда щасливі, то маленькі глядачі від перегляду випробують тільки фрустрацію, адже для такого ж щастя їм не вистачає нескінченної кількості іграшок і нескінченних розваг. Важко пояснити дитині, що веселі ігри маленьких блогерів – це насправді робота, і не завжди приємна.

Як виробляють ролики

«Для виробництва ролика іноді нам вистачає пари годин, а буває, що і трьох днів мало, – розповідає Оксана, мама Влада. – Поки що я з усім справляюся сама, з деякими деталями допомагає чоловік. Був час, коли я відчувала себе білкою в колесі через безперервний цикл роботи, але зараз ми перестали гнатися за іншими, сповільнили темп і працюємо собі у задоволення».

В задоволення працюють не всі маленькі блогери. На каналі Kids Diana Show нове відео виходить кожні кілька днів, трохи рідше оновлюється блог брата Діани – Kids Roma Show. Такі ж темпи в родині Miss Katy і Mister Max – виробництво контенту відбувається безперервно.

За словами бренд-менеджера AIR Network Дмитра Редько, для деяких каналів відео монтують спеціально найняті фахівці. Воно і зрозуміло, інакше батьки просто не впоралися б зі своїм реаліті-шоу. Але герої роликів завжди одні й ті ж – діти.

«Поки Влад був маленьким, він завжди знімався із задоволенням, – згадує Оксана. – Кожен день було щось цікаве: нова іграшка, нове місце, нова пригода. Зараз у нього з’явилися свої переваги, він може втомитися після садка. Намагаємося враховувати його думку і знімати тоді, коли він цього хоче. Наш графік зйомок це дозволяє». Відео на каналі Vlad TV Show з’являється приблизно раз на тиждень.

«Від великої кількості розваг і іграшок у дітей через якийсь час настає інформаційне перенасичення, навколишній світ перетворюється в шум, – каже психолог Віталіна.

«Атрофується мотивація досягати чогось (оскільки і так все є), перестає вироблятися гормон задоволення (тому що постійно відбувається гіперстимуляція), не формується шанобливе ставлення до праці і розуміння того, як живе і з чого складається суспільство».

Участь дітей у відеоблозі може бути і корисною для їх розвитку, якщо не перегинати палицю. «Дітям потрібно відчувати, що завдання, які перед ними стоять – це серйозні, складні завдання, а не дитячі ігри. Це підтримує їх інтерес», – коментує педагог Христина Москаленко.

«Але тут потрібно знати міру і розуміти, коли виробництво контенту йде на користь дитині, а коли дитина йде на користь цьому провадженню і стає засобом в руках батьків. Якщо ми говоримо тільки про заробіток, то така діяльність як мінімум незаконна», – додає Христина.

Чи законно це

«Немає норм праці для дітей до 14-ти років, оскільки дитяча праця заборонена в принципі, – пояснює юрист Juscutum Семен Астапов. – Якщо дитина задіяний у зйомках не більше 24 годин на тиждень і не в нічний час, якщо це не шкодить її інтересам, здоров’ю та нормальному розвитку – я думаю, це не буде вважатися експлуатацією».

MC Today