вимкнути дудлвключити дудл

Акт документальної податкової перевірки. На що звернути увагу? Дмитро Кулик

kulik1

Податкові перевірки завжди були відмінним способом наповнення державного бюджету. Сама Державна Фіскальна служба України на своїй сторінці в Facebook одного разу згадала, що за її статистикою 100% планових перевірок закінчуються штрафами і донарахуваннями для платників податків. Як показує практика, відсоток позапланових «заходів», який закінчується штрафами і донарахуваннями, ненабагато менший. А значить, що в результаті податкової перевірки ми з великою часткою ймовірності отримуємо саме акт перевірки.

Сам по собі акт податкової перевірки не несе ніякої шкоди для платника податків, оскільки є службовим документом, в якому зафіксовані виявлені при проведенні тієї чи іншої податкової перевірки порушення. Але на його підставі контролюючим органом виноситься податкове повідомлення-рішення, а частіше – відразу кілька, тому ретельне вивчення акту податкової перевірки і грамотне його використання стратегічно важливі в процесі оскарження результатів податкової перевірки.

Існує думка, що акт податкової перевірки простіше не отримувати, тому що в такому випадку вийде відстрочити можливі негативні податкові наслідки і оскаржити їх, мотивуючи тим, що акт податкової перевірки не отримано, а значить результати перевірки є незаконними.

  1. Обов’язково отримати акт податкової перевірки.

Насправді ж, від того, що ви не отримаєте акт податкової перевірки, гірше буде тільки вам! Неотримання акту податкової перевірки не буде самостійною підставою для скасування рішень, прийнятих на його підставі. А ось для того, щоб належним чином розробити стратегію і тактику захисту, необхідно точно знати, які порушення були виявлені контролюючим органом і які докази є «в арсеналі» ДФС.

  1. Правильно отримати акт податкової перевірки.

Як правило, ревізор-інспектор, передаючи вам акт податкової перевірки, просить поставити підпис нібито просто про те, що ви цей акт отримали. Але це не зовсім так. Якщо звернути увагу, то на останній сторінці Акта перевірки додалася один невеликий рядок, а саме, рядок в якому зазначено, що платник податків, підписуючи цей акт, підтверджує, що «Всі документи, використані при проведенні перевірки, є достовірними, а додаткові (інші) документи, які спростовують встановлені в акті перевірки факти, у платника податків відсутні».

Таким чином, своїм проханням поставити підпис на акті ревізор-інспектор насправді просить вас погодитися з тими висновками і порушеннями, які в ньому містяться, а цього допускати ні в якому разі не слід.

Тому, підписуючи акт податкової перевірки необхідно в обов’язковому порядку самостійно вказувати, що ви підтверджуєте тільки факт отримання акту податкової перевірки, але з його змістом ви не згодні, і подасте свої заперечення в порядку, передбаченому чинним законодавством України. Ця ж рекомендація стосується і до всіх доповнень до акту.

  1. Звернути увагу на наявність підписів всіх ревізорів-інспекторів.

Останнім часом трапляються випадки, коли, з огляду на велику завантаженість, ревізори- інспектори забувають підписувати акт податкової перевірки, чим грубо порушують положення статті 86 Податкового кодексу України, яка передбачає, що ревізори-інспектори зобов’язані скласти акт перевірки в двох примірниках і підписати їх.

Крім того, внизу кожної сторінки акту, в обов’язковому порядку повинен стояти підпис відповідальної особи, яка проводила перевірку, що встановлено наказом ДФС № 396 від 01.06.2017 р.

Звичайно, наявність самих по собі процесуальних порушень не дасть можливості скасувати податкове повідомлення-рішення, винесене на підставі такого непідписаного акту перевірки, але в сукупності з іншими порушеннями створить картину протиправність рішень контролюючого органу, а чим більше порушень – тим більше шансів перемогти.

  1. Уважно вивчити акт податкової перевірки.

Дуже важливо детально і повністю вивчити акт податкової перевірки, навіть не дивлячись на те, що такі акти часто бувають на 100 і більше сторінках.

Трапляється, наприклад, що ДФС ставить одному підприємству порушення іншого, при цьому вони абсолютно не пов’язані між собою. Так контролюючим органом було проведено планову податкову перевірку ТОВ «А», за результатами якої складений акт податкової перевірки. В описовій частині Акту було зазначено, що ТОВ «Б» порушило положення податкового законодавства, не втримало і не перерахувало в потрібній кількості суму ЄСВ, яка підлягала сплаті до бюджету. Звичайно ж, в розділі 4 «Висновки» акту перевірки, ці порушення значилися як виявлені порушення ТОВ «А».

В результаті розгляду заперечень на акт перевірки ці «порушення» вдалося оскаржити як необгрунтовані, але якби на цю невідповідність ніхто не звернув уваги, то, без сумніву, ці «порушення» трансформувалися б в податкове повідомлення-рішення.

  1. Завжди подавати заперечення на акт податкової перевірки.

Серед платників податків існує думка, що подача заперечень на акт податкової перевірки – даремний процес, адже контролюючий орган, який склав акт податкової перевірки, однозначно не буде скасовувати свої ж висновки.

Частка правди в такому твердженні, звичайно ж, є, але не можна забувати про те, що подача заперечень має для платника податків і ряд позитивних наслідків. Перш за все – час. Подавши заперечення, платник податків отримує додатковий час для формування позиції, доказової бази і стратегії захисту своїх інтересів при адміністративному, а особливо – судовому оскарженні податкових повідомлень-рішень.

Також, як показує практика останніх років, при розгляді заперечень на акт податкової перевірки все ж вдається скасувати ті абсурдні і фантастичні висновки ревізорів-інспекторів, які іноді потрапляють в акти (наприклад, такі, як описані в попередньому пункті).

Важливість правильної роботи з таким документом, як акт податкової перевірки в податкових суперечках складно переоцінити. Однак слід пам’ятати, що самі по собі процесуальні порушення при проведенні податкової перевірки не будуть підставою для визнання її результатів незаконними, але, в сукупності з іншими доказами, можуть стати прекрасним приводом для скасування податкових повідомлень-рішень винесених на підставі таких актів податкових перевірок.

Дмитро Кулик, адвокат, старший юрист Практики податкового права і бізнес-ефективності АТ Juscutum.

Комменатрии для сайта https://biz.ligazakon.net/news/185628_akt-dokumentalnoy-nalogovoy-proverki-na-chto-obratit-vnimanie