вимкнути дудлвключити дудл

Адвокати АО «Юскутум» провели засідання АПУ на тему: вилучення серверів vs копіювання інформації: як не нашкодити бізнесу

27 квітня у креативному просторі Freude Hause обговорили питання щодо вилучення серверів vs копіювання інформації: як не нашкодити бізнесу в рамках засідання комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету спільно з комітетом АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права.

Експертами на заході виступили: Денис Овчаров, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум», Олена Сказко, патентний повірений, юрист групи компаній «Інтернет Інвест». Євгеній Солодко, керуючий партнер АО «Адвокатська група «Солодко і партнери». Модерував захід Артем Афян, керуючий партнер АО «Юскутум».

В ході засідання правники розглянули поняття інформації як доказу в кримінальному процесі, зокрема проаналізували, яка саме електронна інформація може використовуватись для доказування, яким чином вона має бути отримана. Крім того, учасники отримали корисні поради щодо збереження важливих даних та що робити, щоб захистити себе від незаконного обшуку.

Як вважає Артем Афян, керуючий партнер АО «Юскутум», проблема повального виносу серверів має три різні мотивації, якими керується слідчий.

1 – спроба поставити бізнес на коліна. Це – чистий рекет, і тут з правоохоронцями взаємодіяти нічого. З цим потрібно боротися, карати і надавати цим випадкам розголосу разом із прізвищами.

2 – жага піару з боку правоохоронців, бажання швидше досягти результатів, щоб відрапортувати про це в фейсбуці. Це також дуже шкідлива практика, якій треба протидіяти. Тут вже трохи легше. Все-таки, при такій мотивації в розрахунок беруться норми права і тут потрібно бити на протиправність вчинених дій.

3 – коли слідчий просто не знає, як правильно знайти і зафіксувати необхідну, потрібну йому інформацію. Тут можна і потрібно взаємодіяти зі слідчими, можна коригувати їх поведінку під час слідчих дій.

«Закон прийнятий. Не в тому вигляді, в якому розроблявся. Не в тому вигляді, в якому очікувалося ринком. Але він є. Зараз основний акцент потрібно робити на судову практику. Потрібно працювати з суддями, докладати всіх зусиль для того, щоб судовою практикою вирівняти всі неточності чинного законодавства і перешкодити подальшому правовому свавіллю», зазначив Денис Овчаров, адвокат, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум»

«Правоохоронним органам варто перестати дивитися на бізнес, як на ворогів і злочинців. Тому що з виносом серверів, ця тенденція дуже сильно проглядається. Про те, що бізнес готовий до конструктивної взаємодії зі слідством говорить цікава статистика: найбільш висока ступінь співробітництва у справах про сепаратизм, злочинів проти основ державної безпеки та з дитячої порнографії. Ступінь толерантності діям слідчого значно нижче в справах про поширення порнографії (не дитячої) і захист авторських прав. Найнижча толерантність до справ про шахрайство, тому що туди звалюється все підряд. Тут, по цей бік серверних стійок знаходяться не вороги, а дуже відповідальні громадяни нашого суспільства. Вилучення серверів не несе користі слідству, а тільки загострює відносини там, де є місце співпраці », зазначив Артем Афян.

Олена Вардамацька, юрист, голова IP/IT-практики «Вольф Тайс», заступник голови комітету з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, підкреслила, що засідання викликало інтерес громадськості: учасники жваво брали участь в обговоренні та обмінювались думками, практикою роботи та взаємодії з держорганами. Також важлива репрезентативність зустрічі: були присутні як представники бізнесу, юрфірми так і держорганів. “Окрім обміну практичним досвідом та фахового обговорення формулювань законодавтсва, важливим вважаю діалог і спроби знайти вирішення проблеми (некоректного виконання закону). Думаю, це була перша зустріч в рамках Комітету, а дискусія матиме продовження.”