вимкнути дудлвключити дудл

10 європейських країн для успішного проведення ICO. Юлія Штабська

DSC_5254Кожен день в світі запускається в середньому по чотири ICO-проекти, але в 2018 році переважна більшість з них терпить крах так само швидко, як і виникає. Здавалося б, «ICO-лавочку» пора вже закривати: інвестори вимагають дотримання своїх прав, регулятори почали ставити складні запитання, та й до «туземуна» далеко. Але є і протилежна думка про те, що ринок ICO не пропав, а всього лише трансформувався і перейшов в менш публічну площину. Детальніше про це в спеціальному матеріалі для журналу ForkLog розповіла керівник Практики блокчейн ЮК Juscutum Юлія Штабська.

За останні кілька років ICO-буму стало зрозуміло, що проекти переважно випускають аналоги цінних паперів, і це, в свою чергу, привертає венчурних інвесторів. З іншого боку, багато регулятори визначилися з вимогами як до самих ICO-проектів, так і до їх інвесторів.

І поки Азія і Америка змагаються в прогресивному регулюванні криптовалютного ринку, консервативна Європа вже впевнено приймає під своє крило проекти, які хочуть залучити кошти за допомогою криптовалюти.

Незважаючи на те, що в Європі поки немає єдиного органу, централізовано регулює емісію токенів, це не заважає державам самостійно виробляти власні підходи до цього питання.

Нещодавно голова Європейської організації з цінних паперів і ринків (ESMA) Стівен Майор зазначив схожість випуску токенів з фінансовими інструментами, що дає можливість застосовувати до них певні регуляторні вимоги. Але що робити з ICO, які не вписуються в ці рамки? ESMA заявила про намір виділити понад 1 млн євро на проведення в 2019 році моніторингу криптовалюти та іншої діяльності в області Фінтех. Планується, що до кінця 2018 року ESMA відзвітує про свою позицію щодо регулювання цієї сфери.

Куди ж податися ICO-проекту?

Коли виникає питання про вибір країн для проведення ICO, більшість згадує про такі юрисдикції, як Гібралтар, Естонія, Швейцарія. Так, всі вони непогано попрацювали над своїм піаром, як країн, лояльних до криптовалютного бізнесу. Паралельно з цим є ряд європейських регуляторів, які більше роблять, ніж говорять. Розглянемо десятку європейських юрисдикцій, де ICO-проекти відчувають себе найбільш комфортно, на прикладі успішних кейсів 2018 року.

Мальта

Мальта стала першою країною в світі, яка представила чітку нормативну базу для проведення ICO, обороту токенів і криптовалюти. Прем’єр-міністр Мальти Джозеф Мускат нескромно заявив про те, що планує перетворити Мальту в “блокчейн-острів”. І це не порожні слова, влада активно працює над нормативною базою, яка б відповідала запитам даної сфери. Так, вже представлений законопроект щодо регулювання Digital Innovation Authority, який зачіпає вимоги і сертифікацію DLT-платформ, і блокчейн-проектів зокрема.

Мальта користується популярністю серед блокчейн-компаній завдяки своїй лояльній податковій системі. У березні в її юрисдикцію перемістилися десятки блокчейн-компаній, наприклад, OKex, ZB.com і Bitbay. А у вересні лідирує за обсягом торгів криптовалютна біржа Binance і Фондова біржа Мальти підписали меморандум про взаєморозуміння, по якому буде створена платформа для торгівлі токенами з властивостями цінних паперів.

У 2018 році мальтійські ICO-проекти зібрали близько $ 134 млн (тут і далі цифри по зборах взяті з вересневого звіту Fabric Venture – прим. ForkLog). У їх числі The Abyss (DAICO), Play2Live, Intimate, HOLD та інші.

Швейцарія

Ця невелика країна стала великим центром для блокчейн-проектів. Саме Швейцарія зараз є лідером серед європейських держав за кількістю залучених коштів в проекти шляхом проведення ICO. На кінець вересня ця сума становить понад $ 556 млн.

Влада Швейцарії створює найрозвинутішу екосистему для блокчейн-стартапів. У кантоні Цуг знаходиться свята святих криптовалютного світу – Криптодолина (Crypto Valley Association), мета якої створити кращу в світі екосистему для блокчейну і суміжних технологій. Саме Криптодолина стала батьківщиною Ethereum Foundation, штаб-квартирою Monetas, Lykke і десятків інших блокчейн-проектів. Крім того, Цуг став першим містом, де біткоінами оплачують штраф за паркування в недозволеному місці, а обміняти криптовалюту на фіат можна навіть в деяких банках.

Якщо дуже коротко пояснити, регулювання проведення ICO здійснюється так: якщо токени компанії визнаються фінансовим інструментом, то діє звичайне фінансове законодавство. Якщо токени дають якісь послуги або привілеї, то це не регулюється.

Серед швейцарських ICO-проектів, які зібрали в 2018 році від $ 10 млн, числяться Friendz, Smart Containers, NEXO, BitNautic, Quant Network, Essentia і інші.

Франція

У вересні 2018 року у Франції запрацювала законодавча система для ICO. Тепер, щоб провести первинну пропозицію монет (ICO), компанія повинна запросити дозвіл від Управління з фінансових ринків Франції (AMF). Така перевірка захищає інвесторів і зменшує ризик втрати коштів, відмивання грошей і фінансування тероризму.

У 2018 році у Франції проектам вдалося зібрати $ 63 млн за допомогою випуску токенів.

У Франції, ймовірно, є мета стати привабливою країною для запуску криптовалютного бізнесу, і шляхом випуску зводу правил країна намагається залучити іноземних інвесторів.

Підтвердженням цьому є проект ICO Visa. Така віза дає зелене світло банкам для роботи з криптопроектами, тому на неї не можуть подаватися іноземні компанії. Проекти, які хочуть провести збір коштів, подають whitepaper на перевірку, де обов’язково вказують наступні дані:

  • опис проекту та його «дорожня карта»;
  • права, які надаються токенам;
  • компетентний суд в разі виникнення суперечок;
  • економічна мета і подальше використання зібраних на ICO засобів.

Нещодавно на ICO-візу подався СЕО французької децентралізованої криптобіржі Blockchain.io П’єр Нуазат, який має намір залучити 60 млн євро.

Таким чином, Франція явно не збирається здавати позиції і намагається зробити те, що колись зробив Facebook з Instagram – правильно монетизувати галузь і залучити до процесу весь світ. Незважаючи на те, що з регулювання ще залишаються питання, країна має намір далі розвиватися в цьому напрямку.

Німеччина

У Німеччині нормативно-правова база для регулювання віртуальної валюти в економіці розробляється давно. Ще в 2013 році цифрова валюта була легалізована Федеральним міністерством фінансів Німеччини і отримала статус «розрахункової одиниці». Це означає, що її визнали фінансовим інструментом, який можна використовувати в приватних транзакціях. Якщо ж віртуальна валюта використовувалася в комерційних трансакціях, ця дія узгоджувалося з Федеральним управлінням фінансового нагляду Німеччини (BaFin).

У березні 2018 року криптовалюта була визнала законним платіжним засобом. Громадяни, які купують товари або послуги і розплачуються криптовалютою, не звільняються від сплати ПДВ. А ось посередники, біржі, наприклад, офіційно звільнені від податків. Та ж історія і з комісійними зборами для майнерів.

Влітку цього року BaFin заявило, що шість німецьких банків вже працюють з цифровою валютою, і її користувачі можуть обміняти її на фіат в касі або банкоматі.

Вісім німецьких стартапів змогли успішно завершити ICO, зокрема, Neufund і Wysker.

Естонія

Останні 10 років Естонія була прикладом для багатьох європейських країн в сфері бізнесу, а саме, в прогресивності цифрових рішень з боку уряду. І поки ЄС не може прийти до єдиного регулювання, ICO в Естонії дозволені, але є ряд умов. Головне – при аналізі токенів потрібно враховувати фактичні обставини – зміст має превалювати над формою.

У 2018 році естонські ICO-проекти зібрали $ 157 млн. У їх числі AdHive, SKYFchain і Lympo.

Республіка Білорусь

Республіка Білорусь стала однією з країн, де ICO, криптобіржі, цифрові маркери і криптовалюта регулюються на законодавчому рівні. 28 березня 2018 року набрав чинності Декрет «Про розвиток цифрової економіки», який фактично узаконив будь-яку підприємницьку діяльність, пов’язану з блокчейном, токенами і цифровими валютами. Більш того, на відміну від ряду країн, в Білорусі, згідно з Декретом, майнінг і торги на біржі не обкладаються податками.

Мета уряду, шляхом надання податкових пільг та інших привілеїв поповнювати державний бюджет за рахунок іноземного капіталу і зміцнювати відносини з Заходом.

Серед успішних ICO-проектів за останній час: Scorum, Jinbi, Miner Edge і інші.

Литва

Сьогодні в Литві відсутнє спеціальне регулювання для ICO, але влада країни в нещодавній заяві взяли на себе зобов’язання створити нормативну базу для криптовалютного бізнесу, зазначивши, переваги, які дасть цей підхід ринку.

Фактично ж ринок ICO в Литві вже існує, і, як заявив заступник директора Служби розслідувань фінансових злочинів Литви (FNTT) Міндаугас Петраускас, за останні півтора року обсяг залучених в литовські ICO інвестицій зріс на 300% і склав близько $ 0,5 млрд.

Наприклад, в Литві запускається ICO-платформа DESICO для проектів, що випускають security-токени. Сама команда DESICO планує восени вийти на STO (Security Token Offering).

У 2018 року литовські ICO-проекти залучили понад $ 271 млн, серед них: Bankera, WePower, Debitum Network та інші.

Люксембург

На даний момент в Люксембурзі немає спеціального регулювання ICO. Однак країна всіляко підтримує ринок криптовалюти, а місцеві регулятори вивчають досвід своїх сусідів. З огляду на те, що Люксембург називають фінансовим центром Європи, є серйозні підстави вважати, що незабаром і ця держава прийде до нормативного регулювання діяльності ICO.

Серед нечисленних проектів, запущених в Люксембурзі, можна виділити TICKO, AvantGarde Ratings, які зібрали необхідні суми для розвитку своїх платформ.

Великобританія

Великобританія завжди користувалася популярністю з точки зору ведення бізнесу за рахунок розвиненої банківської системи, фондових бірж, зручності роботи в цілому. І поки немає конкретного закону, який би регулював ICO, все одно такий спосіб залучення коштів вітається державою.

Так, тут була створена спеціальна програма Innovate Hub. Незважаючи на те, що FCA відносить токенсейли під існуючу законодавчу базу держави, питання регулювання саме ICO і, власне, обороту самих токенів, залишається відкритим. Тому зараз Великобританія, як і інші країни працює над правилами використання криптовалюти і процесом ICO.

У 2018 році британським ICO проектам вдалося залучити понад $ 490 млн. Серед них: Travala.com, Omnitude, MoneyToken, Xriba, Datareum, Medicalchain і багато інших.

Гібралтар

Маленький Гібралтар, схоже, має намір зробити значний внесок в розвиток світової історії ICO. Тут з січня 2018 року в дію нормативно-правова база для Distributed Ledger Technology. Так, що знаходиться під протекцією Британії Гібралтар залишається політично незалежним і формує юридичну базу, не озираючись рішень повільних бюрократів Королівства.

На початок вересня 2018 року на Гібралтарі проекти зібрали через ICO $ 157 млн. У їх числі Globitex, ConnectJob, Dether і багато інших.

Висновок

2018 рік не можна назвати простим для криптовалютної індустрії. Ринок переживає трансформацію, і прояснення правил гри регуляторами може послужити хорошим фундаментом для нових ICO-проектів. У ускладненні нормативних процедур для залучення коштів шляхом випуску та продажу токенів є і великі плюси. Це може вирішити фундаментальні завдання для блокчейн-стартапів. По-перше, в такі проекти з великим ентузіазмом інвестують великі фонди, і, по-друге, традиційна фінансова система зможе більш комфортно взаємодіяти з ними.

Юлія Штабська, керівник Практики блокчейн ЮК Juscutum

ForkLog