switch off doodleshow doodle
Practice of Technologies, Media and Telecommunications | TMT
Valeria Dyachenko

(Ua) Рік закінчився, і добре. Ні, не “ну його”, адже ж були і позитивні новини: Looksery, DepositPhotos, Ciklum, Preply… Але кому це все, якщо третина українських програмістів за новорічним столом мрійно подумає “краще лежати лицем у олів’є, ніж у підлогу”.

Цей рік був найжорсткішим для IT. Ніколи ще держава так не висловлювала любов і підтримку галузі, як в цьому. У нашу пісочницю прийшли гопники з сусіднього неблагополучного району. І біс з ними, з відібраними лопатками, нехай це усе залишиться у минулому році. Разом з міністерством IT, до речі.

А в новий рік ми прийдемо з новими скачками на NYSE, з новими IPO, з новими великими замовниками, з новими R&D офісами, зі захмарною ринковою оцінкою, з велетенськими кеш-инами та кеш-аутами, з екзитами та мерджерами. І з новим податковим кодексом: сподіваюся, не на жаль, а на щастя.

Description of practice

Telecommunications, media, and technologies are the TMT Practice. It includes in-house-lawyers with 10-years experience in telecommunications and technologies. The Practice includes such classical areas as intellectual property, regulatory, corporate and transactional issues, resolution of disputes, and legislative work in the field of technologies, media, and telecommunications. Our attention is focused on information security, cyber protection, confidentiality and protection of personal data, cryptocurrency matters and professional players of this market.

We assist transborder companies to walk a difficult path in conformity with the General Data Protection Regulation (GDPR). Teetering on the brink between technical and legal issues, we cooperate closely with technical advisors. To be honest, without having a practical back end, our recommendations will remain only impractical advice of humanitarians.

The TMT Practice assists technological companies to build comprehensive correct legal and organizational model.